
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Reference Type | External, Internal |
| Settling Time | 3.5 µs |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Differential Output | No |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | I²C |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Stock: 77
Distributors
pcbx
Unit Price$5.66221
Ext.Price$5.66221
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.66221 | $5.66221 |
| 10 | $4.40236 | $44.02360 |
| 25 | $4.21508 | $105.37700 |
| 50 | $4.03577 | $201.78850 |
| 100 | $3.86409 | $386.40900 |
| 300 | $3.69971 | $1109.91300 |
| 500 | $3.54232 | $1771.16000 |
| 1000 | $3.39165 | $3391.65000 |
